The Hopman Cup 2010, an international tennis tournament featuring both men and women tennis players is underway – it is being used by players as an important tune-up event for the first grand slam of the year, the 2010 Australian Open. This year’s edition feature two top 10 players in Perth who are warming up for the first major by representing their countries. World #4 Andy Murray is teaming up with Laura Robson for the #3 seed Great Britain, while world #5 Elena Dementieva has by-passed defending her Brisbane crown to pair with Igor Andreev to represent #2 seed Russia. The local favorites – the Australians are seeded #1 and are represented by Lleyton Hewitt and Sam Stosur.

Standings:

Rnk. (Seed) Country: WINS / LOSS (MATCHES WON / MATCHES LOST)

GROUP A
1. (4) Spain: 3/0 (9/0) — Finalist
2. (7) USA: 1/2 (4/5)
3. (1) Australia: 1/2 (3/6)
4. (6) Romania: 1/2 (2/7)

GROUP B
1. (3) Great Britain: 3/0 (6/3) — Finalist
2. (8) Kazakhstan: 2/1 (5/3)
3. (2) Russia: 1/2 (4/5)
4. (5) Germany: 0/2 (2/6)

Championship Results:

Spain 2 d Great Britain 1

# Maria Jose Martinez Sanchez lost to Laura Robson 1-6, 6-7(6/8)
# Tommy Robredo d Andy Murray 1-6, 6-4, 6-3
# Martinez Sanchez/Robredo d Robson/Murray 7-6(8/6), 7-5

Previous Results:

Session 10 – Great Britain 2 d Russia 1

Laura Robson lost to Elena Dementieva 4-6, 0-6
Andy Murray d Igor Andreev 6-1, 6-0
Robson/Murray d Dementieva/Andreev 6-4, 6-7(6/8), 7-6(10/6)

Kazakhstan 2 d Germany 0

Yaroslava Shvedova d Sabine Lisicki 6-4, 7-6(7/3)
Andrey Golubev d Philipp Kohlschreiber 6-2, 6-1
Lisicki/Kohlschreiber v Shvedova/Golubev – not played

Session 9 – Spain 3 d Australia 0

Maria Jose Martinez Sanchez d Samantha Stosur 6-4, 6-1
Tommy Robredo d Lleyton Hewitt 6-2, 6-4
Martinez Sanchez/Robredo d Stosur/Hewitt 6-3, 3-6, 7-6(10/7)

USA 3 d Romania 0

Melanie Oudin d Sorana Cirstea 6-2, 6-3
John Isner d Victor Hanescu 6-0, 6-0 walkover
Oudin/Isner d Cirstea/Hanescu 6-0, 6-0 walkover

Session 8 – Kazakhstan 2 d Russia 1

Yaroslava Shvedova lost to Elena Dementieva 3-6, 1-6
Andrey Golubev d Igor Andreev 6-4, 6-3
Shvedova/Golubev d Dementieva/Andreev 7-6(7/3), 6-4

Session 7 – Great Britain 2 d Germany 1

Laura Robson lost to Sabine Lisicki 6-7(5/7), 3-6
Andy Murray d Philipp Kohlschreiber 6-4, 6-1
Robson/Murray d Lisicki/Kohlschreiber 6-3, 6-2

Session 6 – Spain 3 d Romania 0

Maria Jose Martinez Sanchez d Sorana Cirstea 6-4, 6-3
Tommy Robredo d Victor Hanescu 6-3, 6-0 retired
Martinez Sanchez/Robredo d Cirstea/Hanescu 6-0, 6-0 walkover

Session 5 – Australia 2 d USA 1

Samantha Stosur d Melanie Oudin 6-2, 6-4
Lleyton Hewitt d John Isner 6-1, 7-5
Stosur/Hewitt lost to Oudin/Isner 6-2, 1-6, 6-7(5/10)

Session 4 – Great Britain 2 d Kazakhstan 1:

Laura Robson lost to Yaroslava Shvedova 6-4, 3-6, 0-6
Andy Murray d Andrey Golubev 6-2, 6-2
Robson/Murray d Shvedova/Golubev 6-3, 5-7, 7-6(12/10)

Session 3 – Russia 2 d Germany 1:

Elena Dementieva lost to Sabine Lisicki 4-6, 1-6
Igor Andreev d Philipp Kohlschreiber 6-3, 6-7, 6-3
Dementieva/Andreev d Lisicki/Kohlschreiber 6-4, 7-6(9/7)

Session 2 – Spain 3 d USA 0:

Maria Jose Martinez Sanchez d Melanie Oudin 6-4, 6-4
Tommy Robredo d John Isner 6-7, 6-3, 7-6(7/4)
Martinez Sanchez/Robredo d Oudin/Isner 6-4, 7-5

Session 1 – Romania 2 d Australia 1:

Sorana Cirstea d Samantha Stosur 3-6, 6-4, 6-3
Victor Hanescu lost to Lleyton Hewitt 6-3, 3-6, 6-7(2/7)
Cirstea/Hanescu d Stosur/Hewitt 7-5, 6-1

Groupings and Seeds:

GROUP A

(1) Australia – Samantha Stosur & Lleyton Hewitt
(4) Spain – Maria Jose Martinez Sanchez & Tommy Robredo
(6) Romania – Sorana Cirstea & Victor Hanescu
(7) USA – Melanie Oudin & John Isner

GROUP B

(2) Russia – Elena Dementieva & Igor Andreev
(3) Great Britain – Laura Robson & Andy Murray
(5) Germany – Sabine Lisicki & Philipp Kohlschreiber
(8) Kazakhstan – Yaroslava Shvedova & Andrey Golubev